Devatero pro péči o ústa s Enzymelem

1. Zapojte do ústní hygieny proteolytické enzymy! 

Máme pro vás proteolytické enzymy v podobě zubní pasty, ústního gelu nebo pastilek suchého gelu. Běžnou zubní pastu nahraďte zubní pastou ENZYMEL Parodont nebo Intensive 35, mukoadhezivní gely prodlouží účinek čištění a pastilky suchého gelu zase diskrétně poslouží během dne, třeba i pokud trpíte na afty. 

2. Čistěte minimálně 2× denně! 

Maminka měla pravdu, zuby se musí čistit alespoň dvakrát denně – ráno i večer. Po sladkostech nebo po jídlech se semínky, mákem či jahodami se vyplatí přečistit i během dne.

3. Netlačte. 

Buďte na své dásně a sliznice laskaví. Ať už používáte normální, elektrický nebo sonický kartáček, nepoužívejte sílu, ale raději čistěte na každém místě jemnými krouživými pohyby o chvilku déle. Pokud používáte elektrický kartáček, střídejte jej s manuálním, abyste si nepoškodili dásně. 

4. Dodržujte hygienu kartáčku. 

Kartáček se nepůjčuje. Samozřejmě v nouzi třeba pod stanem si v rámci rodiny můžete vypomoci, ale hygienické to není. Pravidelně vyměňujte kartáček 1x za měsíc (u elektrického hlavici), nebo častěji pokud jsou štětinky poškozené.  Kartáček vyměňte i  pokud jste prodělali nemoc. Snažte se vyčistit i prostory mezi zuby a těžko dostupná místa. Kartáček je základ, ale jsou místa, kam se kartáček nedostane – proto si pro péči o mezizubní prostory nebo prostor za posledními stoličkami pořiďte i další pomůcky. Správnou techniku si ale nechte ukázat od odborníků na dentální hygienu, jinak si můžete uškodit. Neustálá traumatizace dásní totiž může vést k zánětům.  

5. Nezapomínejte na pravidelné prohlídky u zubního lékaře.  

Lékař při preventivní prohlídce vyšetřuje stav chrupu, sliznice a dalších tkání. Zjišťuje anomálie v postavení zubů a čelistí, pátrá také po přednádorových či nádorových změnách a zaměřuje se na změny v ústní dutině, které by mohly signalizovat jiné onemocnění. Odstraní vám zubní kámen a poučí o udržování správné ústní a zubní hygieny.

6. Choďte na dentální hygienu. 

Spolupráce lékařů a dentálních hygienistek a hygienistů se vyplatí vždycky, ale například u parodontózy je zcela zásadní. Dentální hygiena pomáhá udržovat ústa v takovém stavu, aby „oprav“ u lékaře bylo co nejméně. Pokud nevíte, kam se objednat, podívejte se pro začátek na mapu Asociace dentálních hygienistek v ČR. Zdravotní pojišťovny na dentální hygienu každoročně přispívají (o příspěvek se žádá většinou zpětně).  

7. Nekuřte ani nevapujte. 

Kouření má na dásně vyloženě negativní vliv. Dochází k jejich intoxikaci a „stažení“ (adstringence) – dásně pak nekrvácejí, a včas tak nesignalizují vznikající zánět nebo jiný problém s dásněmi. Dopady vapování na lidské zdraví vědci už několik let zkoumají a uvádějí podobný vliv jako u kouření

8. Stravujte se zdravě. 

A je to tady, tématu pestré zdravé stravy se nevyhneme ani při péči o ústa. Základ jsou potraviny bohaté na vitamíny všeho druhu a na vápník. Přírodní a co nejméně upravované zdroje mají lepší vstřebatelnost (např. mléčné výrobky vedou nad tabletami vápníku). Pozor – časté zobání mezi jídly a popíjení sladkých nápojů vyživuje i bakterie v dutině ústní. 

9. Chraňte zuby před poškozením. 

Sportujete nebo v noci skřípete zuby? Požádejte svého lékaře nebo hygienistku, aby vám doporučili, jak si zuby chránit, předejdete tak větším škodám. Mimochodem, zubní chránič je také výborný nosič pro mukoadhezivní gely bez příchuti ENZYMEL. 

Přejeme vám zdravé návyky a krásný zářivý úsměv!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.